Burg - Upptäck Fehmarn, 3 dagar
Följ med på en annorlunda 3-dagarsresa till Fehmarn och Lübeck.
På resan får du uppleva Fehmarns fascinerande kontraster – från den imponerande fjärilsparken och U11 U-Boot-Museum till ett spännande besök vid Rödbybygget. För den som vill finns också möjlighet att stanna till vid Karls Erlebnisdorf, en plats full av lokala delikatesser och hantverk. Vi spenderar tid i Lübeck, den medeltida hansastaden med sina smala gränder, historiska byggnader och charmiga torg!
Dagsprogram
Dag 1.: Hemorten - Burg
Efter upphämtning på diverse orter beger vi oss till Rödby för en guidad visning av det intressanta tunnelbygget. Vidare tar vi oss över med färja (passa på att äta något ombord) för att landa hos Nielsens där vi får en riktigt trevlig vinprovning. Efter vinprovningen finns det utrymme för shopping.
Senare checkar vi in på NP Wissers och äter en trevlig 3-rätters middag på kvällen.Dag 2.: Fehmarn - Lübeck
Vi startar dagen med frukost innan vi beger oss mot vårt första intressanta stopp. Upplev en magisk värld av färg och lätthet i Schmetterlingspark Fehmarn. Här flyger hundratals tropiska fjärilar fritt omkring bland exotiska växter och blommor – en förtrollande upplevelse för både öga och sinne.
Vi beger oss vidare för nästa besök på Fehmarn, U-båts museum. Följ med under ytan! U11 U-Boot-Museum ger dig en unik inblick i ubåtarnas värld – tekniken, livet ombord och historien bakom.Nu är vi färdiga med utflykter på Fehmarn och tar oss vidare till Lübeck, här ska vi kunna strosa runt och passa på att äta en lunch på någon av de underbara café/restaurangerna. Innan vi kör tillbaka till hotellet så stannar vi till på Karls!
Kvällen avslutar vi tillsammans i hotellets restaurang efter en mycket intressant dag tillsammans.
Dag 3. : Burg - Hemorten
Efter en härlig frukost har vi ytterligare mer tid i Burg att strosa, sova längre och passa på att inta en lunch någonstans. Vi beger oss sedan vidare till Nielsens för mer möjlighet till shopping. Vidare tar vi färjan Puttgarden - Rödby hemåt mot Sverige igen. ca 18:00 når vi Malmö med reservation för hur trafik flyter!
Avgångs- och ankomsttider
| Plats | På- och avstigning | Avresa | Hemkomst |
|---|---|---|---|
| Markaryd | Rasta | 05:15 | |
| Halmstad | Arenan | 05:30 | |
| Skånes Fagerhult | 73:an | 05:30 | |
| Perstorp | Busstationen | 05:35 | |
| Kristianstad | Cirkel K lägsta punkten | 05:40 | |
| Osby | Järnvägsstationen | 05:40 | |
| Vittsjö | Bäckabro Sjöstugans parkering | 05:40 | |
| Örkelljunga | Röke Buss garage | 05:45 | |
| Bjärnum | Järnvägsstationen | 05:50 | |
| Mellbystrand | Mc Donalds | 05:50 | |
| Tyringe | Hemköp | 05:50 | |
| Vinslöv | Järnvägsstationen/ ersätningsbussar | 05:55 | |
| Östra Karup | Samåkningsparkering | 06:00 | |
| Östra Ljungby | Samåkningsparkering | 06:00 | |
| Hässleholm | Österås parkering | 06:10 | |
| Ängelholm | Gobiten vid Mc Donalds | 06:20 | |
| Sösdala | Busstationen | 06:25 | |
| Åstorp | Checkpoint | 06:30 | |
| Fleninge | Fleninge sten | 06:35 | |
| Höör | Busstationen Bangårdsg 9 | 06:35 | |
| Helsingborg | Ättekulla St1 | 06:45 | |
| Eslöv | Circle K | 07:00 | |
| Landskrona | Landskrona S Preem/Max | 07:00 | |
| Löddeköpinge | St1 | 07:15 | |
| Lund | Lund S/ Circle K | 07:30 | |
| Malmö | Hyllie stn. charterbussparkering | 07:45 |
Karta
| Avresa | Transport | Destination | Lediga platser | Från pris per person | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-09-29 | Buss | Burg - Upptäck Fehmarn, 3 dagar | Mer än 8 | 3 995:- | BokaMer information |














