Hildesheim vinfestival, 4 dagar
Välkomna till Hildesheim för en magnifik vinfest, där vinhandlare från hela Tyskland och Europa samlas för att dela med sig av sina bästa viner. Torget förvandlas till en festlig plats med långbord för avkopplande måltider och bjudningar av delikata rätter, allt ackompanjerat av livemusik och underhållning som skapar en inbjudande atmosfär. Dessutom toppar vi resan med ett besök på en lokal sparrisgård och en lunch gjord på de goda primörerna.
Dagsprogram
Dag 1.: Hemorten - Hildesheim
Under morgonen startar vi från våra hemorter för färd över Öresundsbron. Vi kör sedan söderut genom Danmark och tar färjan över till Tyskland. Vi checkar in på vårt hotell där vi ska bo under hela vistelsen och sedan äter vi en gemensam kvällsmat.
Dag 2-3.: Hildesheim vinfestival
Dagarna börjar med en härlig frukost innan vi ger oss ut för att lära känna Hildesheim och njuta av vinfestivalen på egen hand. Staden är en riktig pärla med sitt vackra torg och världsarvslistade byggnader. På torget framför en historisk bakgrund inbjuder vinodlare, vinhandlare och restaurangägarna dig till den traditionella Hildesheims vinfest. Denna fest har blivit en populär mötesplats inte bara för vinälskare utan även de som vill uppleva en glad och härlig atmosfär. En dag besöker vi en sparrisgård där vi får lära oss mer om hur sparris odlas, skördas och tas hand om. Vi åker traktorsläp och besöker fälten tillsammans med en guide. Vi njuter självklart också av en sparrislunch med alla goda tillbehör.
.jpg)
Dag 4.: Hildesheim - Hemorten
Efter frukost tar vi farväl av Hildesheim och vinfesten för i år. Vi hoppas ni fått fina minnen med er från denna fest. Om tid ges stannar vi till för lite förmånlig shopping innan vi tar färjan tillbaka till Danmark. Under kvällen når vi åter hemorterna nöjda efter en trevlig resa.


.jpg)
.jpg)
