Skip to main content

Dagsprogram

  • Dag 1.: Hemorten - Göttingen ca 55 mil

    Mitt i den mörka perioden i Sverige så drar vi söderut till färgsprakande franska och italienska rivieran. Vi stannar i Göttingen för en övernattning där vi äter middag tillsammans och får en god natts sömn.

  • Dag 2.: Göttingen - Feldkirch ca 57 mil

    Efter en god natts sömn äter vi en härlig frukost och beger oss vidare söderut till Österrike där vi kommer övernatta i Feldkirch. Vi äter gemensam middag och får en god natts sömn att ladda om.

  • Dag 3.: Feldkirch - San Remo ca 55 mil

    Vi äter en god frukost och beger oss mot vår destination Sanremo och vårt hotell Paradiso. Här ska vi spendera många trevliga dagar tillsammans.
    Kvällen avslutar vi med gemensam middag.

    Hotel Paradiso San Remo
  • Dag 4.: San Remo

    Efter vår frukost får vi idag en guidad stadsrundtur i Sanremo. Perfekt mix av kultur, historia och semesterkänsla.

    Du får också möjligheten att njuta av staden på egen hand. Promenera genom den gamla stadsdelen La Pigna - en labyrint av smala gränder, valv och trappor som slingrar sig uppför kullen och bjuder på fantastiska utsikter över stad och hav. Här känns historiens vingslag tydligt och du får en inblick i det genuina italienska vardagslivet.

    Ta en vacker strandpromenad i den livliga hamnen, där lyxyachter samsas med små fiskebåtar. Du passerar det ikoniska Casino di Sanremo – en pampig byggnad som speglar stadens eleganta förflutna som mondän badort.

    Staden har blomstrande parker och trädgårdar, något som gett Sanremo smeknamnet “Blommornas stad".

    Under kvällen samlas vi åter igen för middag tillsammans.

  • Dag 5.: Fête du Citron i Menton ca 4 mil

    Efter en härlig frukost så väntar ett av resans absoluta höjdpunkter – besöket på den världsberömda Fête du Citron i Menton. Staden förvandlas till ett färgsprakande konstverk där imponerande skulpturer och dekorationer, skapade av tusentals citroner och apelsiner, pryder parker och gator.

    Vi strosar genom de fantastiska utställningarna där varje års tema ger liv åt kreativa och detaljrika citrusbyggen. Här möts vi av doften av solmogna citrusfrukter, livlig musik och en härlig feststämning som gör upplevelsen både unik och minnesvärd.

    Under dagen finns tid att njuta av atmosfären, ta en paus på något café eller upptäcka Mentons charmiga gamla kvarter och vackra kustläge.

    På kvällen äter vi gemensam middag.

    Citronfestival Menton
  • Dag 6.: Monaco & Monte Carlo ca 4 mil

    Vi äter en frukost och idag, tillsammans med guide upptäcker vi rik historia, eleganta miljöer och spektakulära läge vid Medelhavet.
    Vi ska få intressanta guidade rundturer i furstendömet Monaco och Monte Carlo.

    Kvällen avslutas med gemensam middag.

  • Dag 7.: Nice ca 6,5 mil

    Efter frukost beger vi oss till den eleganta kuststaden Nice – hjärtat av Franska Rivieran. Tillsammans med guide upptäcker vi stadens rika historia, vackra arkitektur och avslappnade medelhavsatmosfär.

    Kvällen avslutas med gemensam middag.

  • Dag 8.: San Remo - Bregenz ca 68 mil

    Efter en underbar frukost är det dags att packa väskan och bege oss mot Österrike. Vi stannar i Bregenz och ska övernatta här. Bregenz är en charmig och livlig stad i västra Österrike, belägen vid Bodensjöns östra strand, med Alperna som bakgrund. Staden är känd för sin vackra sjöpromenad, historiska stadskärna och kulturella evenemang. Den gamla stadsdelen, med smala kullerstensgator, färgglada byggnader och små caféer, bjuder på en mysig atmosfär.

    Kvällen avslutar vi med gemensam middag.

  • Dag 9.: Bregenz - Hannover ca 75 mil

    Vi äter en frukost och laddar om inför nästa etapp. Vi beger oss vidare genom Tyskland och stannar i Hannover för övernattning. Under kvällen äter vi gemensam middag innan vi får en god natts sömn.

  • Dag 10.: Hannover - Hemorten ca 50 mil

    Vi njuter av vår sista gemensamma frukost innan vi beger oss mot Sverige. Kanske hinner vi stanna för lite gränshandel längs vägen. Efter dagar fyllda av färg, glädje och oförglömliga upplevelser har vårt äventyr tillsammans nått sitt slut. Med hjärtat fullt av minnen säger vi adjö – och vem vet, kanske möts vi igen på nästa resa!