Dagsprogram
Dag 1.: Hemorten - Mariehamn
Vi lämnar hemorten tidigt på morgonen och kör mot färjan som tar oss från Grisslehamn till Eckerö. Denna båttur tar ca 3h och vi äter en middag ombord. I Mariehamn sen kväll, åker vi av båten och checkar in på hotell Savoy.
Dag 2.: Mariehamn
Efter frukost möter vi vår lokala guide som tar oss med på en innehållsrik rundtur på Åland.
Vi börjar med ett besök på Ålands Sjöfartsmuseum, där vi får en spännande inblick i öarnas stolta sjöfartstraditioner. Här finns också det ståtliga fyrmastade segelfartyget Pommern, som ligger förtöjd strax intill – en unik chans att uppleva livet ombord på ett riktigt segelfartyg.
Resan fortsätter till det imponerande Kastelholms slott som har en historia ända tillbaka till medeltiden. Här får vi höra fascinerande berättelser om kungar, drottningar och slottsliv genom århundradena.
Mitt på dagen gör vi ett smakrikt stopp i Smakbyn, där vi serveras en välsmakande lunch med lokala specialiteter – Fisksoppa och den klassiska Ålandspannkakan och avrundar med kaffe.
En dag fylld av kultur, historia och genuin åländsk charm!Dag 3.: Eckerö
Vi vaknar upp till ännu en härlig dag på Åland! Efter frukost styr vi bussen mot Eckerö, där historien väntar runt varje hörn. På Postrotemuseet får vi följa i spåren av de modiga postbönder som en gång trotsade vind och vågor för att hålla kontakten mellan Sverige och Finland levande. Efter en gemensam lunch på Käringsund Resort gör vi ett besök på Jakt- och Fiskemuseet – en fascinerande resa genom ålänningarnas liv nära havet. Framåt kvällen är vi åter på hotellet, där vi äter en gemensam middag.
Dag 4.: Mariehamn - Hemorten
Idag får vi gå upp tidigt för frukost och avfärd mot Eckerö och färjan som tar oss till Grisslehamn. På lämpliga ställen stannar vi för bensträckare och lunch innan vi är hemma i Skåne igen efter en trevlig tur tillsammans.
