Skip to main content

Funäsdalen vandring med Röros - fjäll, kultur & nordisk charm, 6 dagar

Image: vy över sjö med granar i bakgrunen

Följ med på en naturnära och minnesvärd resa till de svenska och norska fjällen! Under några dagar får vi uppleva det bästa av Funäsfjällen, med guidade vandringar i det storslagna landskapet kring Tänndalen, samt ett besök i den charmiga gruvstaden Röros – ett UNESCO-världsarv fyllt av historia, hantverk och färgstarka trähus.

Vandring i Tänndalen – lugn natur och vild skönhet

Med erfarna guider vandrar vi genom fjällhedar, förbi porlande jokkar och upp till utsiktsplatser där vyerna sträcker sig miltals. Vandringarna anpassas efter gruppens nivå, med fokus på naturupplevelse, lokal kulturhistoria och rörelseglädje. Tänndalen bjuder på ett varierat fjällandskap – öppet, orört och fridfullt. Utflykt till Røros – historia och nordisk småstadscharm.

Dagsprogram

  • Dag 1.: Hemorten - Mora

    Efter uppsamling så beger vi oss norrut. På lämpliga ställen stannar vi för bensträckare och mat. Vi checkar sedan in på Hotel Kung Gösta, där vi får en gemensam middag på kvällen.

  • Dag 2 - 5.: Mora - Tänndalen - Funäsdalen - Karlstad

    Vi intar en stärkande frukost och laddar upp inför vandring. Efter lunchtid på dessa dagar får vi vandra tillsammans med erfarna vandringsguider. De anpassar rutterna efter gruppen. Under 4 dagar bor vi på Hotell Funäsdalen där vi får gemensamma middagar på kvällarna. På dag 4 vandrar vi hela dagen så då får vi med oss ett lunchpaket ut på vandringen (matigare kall sallad). På dag 5 checkar vi in på Scandic Klarälven i Karlstad och äter en gemensam middag på kvällen.

  • Dag 6.: Karlstad - Hemorten

    Vi äter en god frukost och sen påbörjar vi vår resa hem igen efter härligt innehållsrika dagar tillsammans. På lämpliga ställen stannar vi för möjlighet till mat och bensträckare.